Novice

Slovenija vložila kandidaturo za Nagrado Sveta Evrope za krajino

Ministrstvo za okolje in prostor​ je dan pred slovenskim kulturnim praznikom javnosti sporočilo, da je januarja na Svet Evrope v Strasbourgu vložilo slovensko kandidaturo za Nagrado Sveta Evrope za krajino. Za prestižno evropsko nagrado se poteguje projekt “Travniški sadovnjaki in krajina” s katerim je Kozjanski regijski park​ uspešno dosegel, da so kozjanski travniški sadovnjaki postali ena od zelo dobro zaznavnih slovenskih krajin. Projekt  je na razpis Ministrstva za okolje in prostor prijavila Občina Kozje.

V Kozjanskem regijskem parku pravijo, da se že dvajset let ukvarjajo s travniškimi sadovnjaki in skupaj s prebivalci skrbijo za ohranjanje visokodebelnih travniških sadovnjakov, ki nudijo bogate življenjske prostore za številne rastlinske in živalske vrste ter pomembno sooblikujejo krajino in s tem prostorsko prepoznavnost Kozjanskega regijskega parka. Travniški sadovnjaki so prepoznavna značilnost kozjanske kulturne krajine. Več o travniških sadovnjakih je te dni možno prebrati tudi v novi e-knjigi Travniški sadovnjaki, ki sta jo izdelala krajinska arhitektka Vesna Zakonjšek in naravoslovni fotograf Hrvoje Teo Oršanič sicer nekdanji direktor regijskega parka in aktualni direktor Zavoda RS za varstvo narave.

Nagrada za krajino /Landscape award/ je častno priznanje za trajnostno varstvo, upravljanje in/ali načrtovanje krajin namenjeno podpisnicam Evropske konvencije o krajini (EKK). Nagrado Svet Evrope podeli vsako drugo leto, nominacija je veliko priznanje za delo Regijskega parka in prebivalcev in spodbuda za vse, ki se ukvarjajo s celovitim upravljanjem slovenske krajine.  Slovensko nominacijo v projektu Izhodišča za krajinsko politiko razumemo kot prispevek k oblikovanju Krajinske politike.

Slovenija je EKK podpisala in ratificirala med prvimi (2003). Cilj Nagrade za krajino je dati priznanje izjemnim praktičnim primerom uspešnega uresničevanja ciljev EKK. Nagrada je namenjena politiki ali ukrepom lokalnih ali regionalnih oblasti ali njihovih združenj ali izrednim prispevkom nevladnih organizacij. Evropska konvencija o krajini je sporazumni dogovor držav podpisnic o pomenu krajine kot skupne evropske dediščine in zaveza podpisnic k izvajanju krajinske politike, ki zagotavlja celovito organizirano načrtovanje, varstvo in razvoj krajine.